Jak wyglądają prawa do opieki nad dzieckiem po rozwodzie?

Prawa do opieki nad dzieckiem to w obszarze prawa rodzinnego temat, który wzbudza bardzo duże emocje. Sami rodzice najczęściej nie potrafią samodzielnie poradzić sobie z tego rodzaju zagadnieniami, zarówno pod względem prawnym, jak i emocjonalnym.

Niestety, ale takie sprawy są w większości przypadków dość przykre, ponieważ wymagają zgromadzenia twardych dowodów, a także przetrwania okresu postępowania sądowego.

Warto w takich momentach korzystać z pomocy prawnej, ponieważ adwokaci specjalizujący się w prawie rodzinnym oferują szeroką pomoc, nawet w najbardziej skomplikowanych sytuacjach. Pracownicy kancelarii adwokackiej zawsze kierują się dobrem dzieci oraz etyką zawodową.

W jaki sposób ustalane są kontakty rodzicielskie?

Sąd na podstawie zebranych dowodów nie tylko unieważnia związek małżeński, ale także decyduje o kontaktach rodziców z dziećmi. Może on zadecydować o tym, że jedna ze stron otrzyma pełne prawa do opieki nad dziećmi, natomiast drugi rodzic będzie miał te prawa ograniczone.

Szeroki zakres spraw rodzicielskich dotyczy najczęściej pozbawienia opieki nad dzieckiem, ograniczeniem opieki, zawieszeniem władzy rodzicielskiej oraz ustaleniem kontaktów z dziećmi. Każda profesjonalna kancelaria prawna oferuje profesjonalne i kompleksowe prowadzenie spraw związanych z ustaleniem władzy rodzicielskiej, opieki oraz widywania się z dziećmi.

Najczęściej sprawy rodzicielskie prowadzone są pod względem:

  • pozbawienia, ograniczenia lub zawieszenia władzy rodzicielskiej,
  • przywrócenia władzy rodzicielskiej,
  • ustalenia opieki nad dziećmi,
  • oraz wspólnym wykonywaniem władzy rodzicielskiej.

Czym różnią się kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska?

Warto wiedzieć, że władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem to dwa różne pojęcia funkcjonujące w prawie rodzinnym. Każdy doświadczony adwokat wytłumaczy rodzicom dokładnie te dwa różne sformułowania.

Jeśli chodzi o władzę rodzicielską, to jest to zestaw praw oraz obowiązków, które rodzic może podjąć się wobec dziecka. Chodzi tutaj o decyzje podejmowane względem nauki, mieszkania oraz zarządzania majątkiem.

Natomiast w przypadku kontaktu z dziećmi jest to prawo, które umożliwia komunikowanie się oraz bezpośrednią styczność z dzieckiem. Do tej definicji oprócz kontaktów osobistych, doliczamy również korespondencję mailową, internetową oraz rozmowy telefoniczne.

Czy dobrym rozwiązaniem jest opieka naprzemienna?

W obecnych czasach sądy wielokrotnie decydują się na to, aby orzec naprzemienną opiekę nad dzieckiem. Głównie spowodowane jest to tym, że w ten sposób małoletni może zachować równowagę pomiędzy relacją z ojcem, jak i z matką.

Czytaj dalej na stronie Adwokatów: https://dm-adwokaci.pl/uregulowanie-opieki-nad-dzieckiem-w-porozumieniu-rodzicielskim-a-w-wyroku-rozwodowym/


Taka opieka powoduje to, że dziecko naprzemiennie przebywa raz u jednego rodzica, a raz drugiego. Warto jednak mieć na uwadze to, że trzeba w takim przypadku realizować obowiązek szkolny dziecka tylko w jednej placówce. Dlatego, żeby uzyskać taką opiekę, trzeba mieszkać w tej samej miejscowości lub niedaleko od siebie, ponieważ małoletni ciągle się przemieszcza, co może być niekorzystne dla jego zdrowia psychicznego.

Niezależnie od zaistniałego problemu, zawsze warto kontaktować się z doświadczoną kancelarią prawną, gdzie uzyskamy szybkie i profesjonalne wsparcie. Pomoc prawna specjalistów to najlepsze rozwiązanie nawet w najtrudniejszych sytuacjach, które mogą okazywać się bez wyjścia. Z usług adwokatów można korzystać osobiście, telefonicznie albo przez internet.

Dodaj komentarz