Poprawne przekazanie samochodu w formie darowizny

Darowizna samochodu to coś, co wbrew pozorom występuje bardzo często w naszym kraju. Jest to jedna z forma przeniesienia własności na kogoś nowego, kto nie był dotychczas jego właścicielem. Postaramy się wyjaśnić krok po kroku całą procedurę tejże darowizny.

Przygotowanie pojazdu do darowizny

W momencie kiedy chcemy złożyć darowiznę, powinniśmy naturalnie przygotować pojazd do tej czynności. Nie ma w naszym prawie ograniczeń co do tego, komu możemy składać darowiznę więc procedura nie różni się tutaj. Pierwszym krokiem jest przygotowanie pełnej dokumentacji pojazdu. Potrzebujemy aktualnej polisy OC, karty pojazdu w przypadku jej wydania i dowodu rejestracyjnego. Ponadto musimy pozbyć się z auta wszelkich zastawów bankowych. Auto musi być w pełni nasze i wolne od praw innych podmiotów.

Przekazanie samochodu

Podstawą przekazania auta jest umowa darowizny samochodu wypełniona zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przede wszystkim musi być spisana między wszystkimi właścicielami owego pojazdu i wszystkimi obdarowanymi. Dane i podpis pod umową wymagane są od nich wszystkich. Ponadto potrzebujemy również dokładnych danych identyfikacyjnych takich jak numery rejestracyjne, marka i model, numer VIN i pojemność silnika. Do celów skarbowych potrzeba również podać wartość owego pojazdu. Nie wolno jej również zaniżać, gdyż urzędy dysponują ogólnymi wycenami dla wszystkich pojazdów występujących obecnie na rynku. To wszystko skutkuje brakiem problemów przy rejestracji i składaniu wszystkich opłat skarbowych.

2 komentarze

Dodaj komentarz