Początkujący pracodawca

Choć wydawać by się mogło, że bycie własnym szefem jest o wiele prostsze, niż pracowanie na czyjś rachunek, to posiadana przez pracodawców wiedza musi być o wiele większa, niż u szeregowych pracowników. Mowa w szczególności o tych przedsiębiorcach, którzy decydują się na zatrudnianie innych w prowadzonych przez siebie firmach. Istnieje wiele kwestii, o których warto się dowiedzieć, a my prezentujemy kilka z nich.

Czym jest urlop ojcowski?

Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę, że narodziny dziecka w rodzinie pracownika to nie tylko przywilej urlopowy dla matek. W Polskim Kodeksie pracy funkcjonuje zapis uprawniający do otrzymania dni wolnych także panów. Urlop ojcowski jest niczym innym, jak odpoczynkiem od wykonywania obowiązków zawodowych przez okres dwóch tygodni. Z prawa tego można skorzystać w ciągu 24 miesięcy od narodzin dziecka, a pracodawca, który otrzyma wniosek urlopowy powinien go bezwzględnie spełnić.

Jak wypowiedzieć umowę?

Inną kwestią, związaną z zatrudnianiem dodatkowych rąk do pracy jest kończenie zatrudnienia. Można to zrobić na bazie wielu dróg, do których należy między innymi wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron. Pracodawca powinien dokładnie znać budowę dokumentów kończących zatrudnienie, a także konsekwencje następujące po ich podpisaniu. Okazuje się bowiem, że nie każdy przedsiębiorca wie dokładnie, jak zachować się po zakończeniu stosunku pracy swoich podwładnych. Wówczas dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, które mogą zakończyć się na drodze sądowej.

2 komentarze

  • I tak wolałabym być swoim pracodawcą, niż pracować tu, gdzie jestem.

Dodaj komentarz