Opieka nad dziećmi a separacja

W dobie coraz częściej zrywanych więzów rodzinnych szalenie trudno jest ustrzec się przed sytuacjami, które prowadzą do rozpadu małżeństw.

Jednakże kiedy do rozpadu pożycia dochodzi w momencie, kiedy na świecie jest już potomstwo, a rodzice mają jeszcze szansę się porozumieć, bardzo dobrze jest wykorzystać separację

Opieka nad dziećmi

Naturalnie kwestia miejsca pobytu i osoby odpowiedzialnej za opiekę nad dziećmi musi być w takim przypadku ustalona. Kiedy decydujemy się na orzeczenie separacji przez sąd warto jest mieć na uwadze to, przy kim dzieci pozostaną i zawczasu ustalić takie fakty. Różne są przypadki w życiu i różni są rodzice, a separacja nie tylko ze względu na prawo, ale również ludzką przyzwoitość wymaga, by poziom życia dzieci nie obniżył się i nadal pozostawał na godnym poziomie. Dlatego też dobrze jest, by jeszcze przed rozprawą uzgodnić pewne fakty.

Świadczenia alimentacyjne

Wiele osób błędnie twierdzi, iż tylko rozwód jest gwarantem zasądzenia świadczeń alimentacyjnych. Nic bardziej mylnego, wszakże samodzielna opieka sprawowana przez jednego rodzica nad potomstwem wymaga wzmożonych nakładów, a jak już zostało wcześniej napisane, nie ma prawnej i etycznej możliwości, by obniżać jakość i standard życia dzieci ze względu na sytuację, w której się znajdują. Dlatego też sąd musi wziąć pod uwagę to, jak dotychczas żyły dzieci i dostosować wysokość świadczeń zarówno do ich wymogów, jak i realnych możliwości płatniczych strony obciążonej. Tylko wtedy możliwe jest orzeczenie separacji.

2 komentarze

  • Jest to znany mi temat, dobrze że sądy nie zawsze przyznają racje matce.

  • Kiedy groził mi rozwód, zdecydowaliśmy się z żoną na nieformalną separację, bez udziału sądu, po kilku miesiącach wróciliśmy do siebie.

Dodaj komentarz