Spadek a zachowek

Sprawy spadkowe są bardzo skomplikowane i niestety najlepsze rodziny przy sprawach spadkowych się kłócą. Zazwyczaj rzadko kto odpuszcza i o ile nie otrzymuje nic z spadku, to domaga się zachowku.

 

Czym jest zachowek.

 

Zachowek stanowi określony kwotowo ułamek wartość udziału spadkowego, który przypadłby spadkobiercy ustawowemu w przypadku dziedziczenia ustawowego. Jest to zazwyczaj połowa sumy, w sytuacji gdy osoba jest małoletnia bądź niezdolna do pracy zachowek wynosi ⅔ wartości.

 

Da zachowku mają prawo zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki, prawnuki itd.) oraz jego małżonek. Roszczenie o zachowek nie przysługuje natomiast rodzeństwu spadkodawcy ani innym dalszym krewnym lub powinowatym spadkodawcy.

 

Dziedziczenie zachowku.

 

Czasami jednak może zdarzyć się tak, iż spadkobierca nie zdąży z powodu własnej śmierci skorzystać z prawa zachowku, wtedy to zgodnie z prawem przysługuje dziedziczenie zachowku.

Według kodeksu cywilnego, uprawnieni do zachowku są zstępni i małżonek zmarłego oraz rodzice testatora. Jeśli chodzi o wysokość zachowku nic się tutaj nie zmienia.

 

Istnieją przepisy, dzięki którym możemy uchronić się przed wypłacaniem zachowku. Jednak trzeba się o to zatroszczyć jeszcze przed śmiercią osoby, od której będziemy mieć ewentualny spadek. Sprawa najczęściej tyczy nieruchomości.

2 komentarze

  • mi tak rodzice przepisali mieszkanie, wszystko nam podpowiedział prawnik i nikomu nie musiałam płacić zachowku.

  • Niestety nadal mało osób reguluje sprawy spadkowe jeszcze za życia. Uznaje się to często za niestosowne.

Dodaj komentarz