Konsekwencje wpisu do KRS

KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy jest to miejsce, w którym przechowywane są informacje na temat spółek, organizacji, przedsiębiorców oraz niewypłacalnych przedsiębiorstwach lub osobach, które zalegają z płaceniem alimentów.

Co zrobić, jeśli zostaliśmy wpisani do KRS?

Najlepszym rozwiązaniem, a zarazem najtrudniejszym, jest możliwie jak najszybsza spłata zobowiązania i wysłanie odpowiedniego pisma, w którym wezwiemy wierzyciela do usunięcia wpisu. Warto również współpracować z wierzycielem zanim nasze dane trafią do rejestru, dlatego zamiast unikać, znacznie lepiej jest porozmawiać i ustalić zasady spłaty. Jednak musimy pamiętać, że oprócz KRS, są jeszcze inne miejsca, w których możemy się znaleźć, jeśli nie będziemy na czas spłacać swoich zobowiązań:

  • KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów;

  • BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej;

  • BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Bank, zanim udzieli nam kredytu, sprawdza naszą zdolność kredytową, aby mieć pewność, że będziemy regularnie dokonywać spłaty. Jednak zanim pracownik banku wejdzie w posiadanie takich informacji, musimy wyrazić na to naszą zgodę, która zazwyczaj jest aktualna przez 14 dni od momentu udzielenia zgody.

KRS nie tylko od długów

W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdują się również informacje dotyczące spółek handlowych, przedsiębiorców, instytucji, organizacji, itp., które następnie otrzymują swój indywidualny i unikalny numer KRS. Zatem, wpis do KRS nie musi oznaczać, że ktoś jest niewypłacalny, dlatego miejmy to na uwadze, zanim stwierdzimy, że zrezygnujemy ze współpracy z danym kontrahentem, ponieważ jest on wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.

2 komentarze

Dodaj komentarz