Sztuka dla sztuki – prawo autorskie w codziennym życiu

Wielu z nas pracuje na codzień, wykorzystując różnego rodzaju materiały czy to szkoleniowe, czy naukowe, artykuły z gazet i wiele wiele innych. Każdy z tego typu materiałów jest czyjegoś autorstwa – ktoś poświęcił czas i często pieniądze, żeby przygotować się do napisania tego typu materiałów. Należy w tym względzie uszanować pracę autora jak bardzo to tylko możliwe. Żeby tego dokonać na odpowiednim poziomie, opracowano zestaw przepisów, które regulują wszystkie kwestie ochrony własności intelektualnej.

Prawo autorskie to prawo – nie każdemu dane jest prosto i swobodnie po nim poruszać

Prawo autorskie ma swoją specyfikę i warto tutaj postawić na specjalistów. Jeśli bowiem sprawdzimy dowolną kwestię w ogólnodostępnych źródłach, okaże się, że nawet kwestia cytowania i powoływania się na konkretne źródła nie jest taka prosta i oczywista. Jeśli nasz problem wykracza poza tego typu kwestie to już w ogóle nie warto ryzykować i lepiej od razu zwrócić się do specjalisty.

Prawo autorskie – a może to ja potrzebuję ochrony?

Działa to również z drugiej strony – być może właśnie wymyśliłeś jakiś tekst, logo, znak towarowy. Chciałbyś dobrze ochronić swoje dzieło przed bezprawnym wykorzystaniem? To właśnie najlepszy moment na to, by dobrze zaplanować odpowiednie działanie. Niezależnie jednak od Twojego planu, pierwszym krokiem zawsze i bezwzględnie powinien być wybór odpowiedniego specjalisty. Szkoda bowiem strat z tytułu zaniedbania tego kroku.

2 komentarze

  • Piszę aktualnie pracę licencjacką z zakresu ochrony danych osobowych. Korzystam z wielu źródeł – nie tylko z książek, ale także z artykułów z gazet i różnych stron internetowych. Okropnie obawiam się plagiatu.. Kurcze. Piszę sam na podstawie zdobytej wiedzy aczkolwiek boję się, że ktoś może mi zarzucić że bezprawnie wykorzystałem jakąś wiedzę… Może udam się do prawnika? Jest szansa, że mi pomoże?

  • Oby więcej takich tematów.. Prawo autorskie w dzisiejszych czasach jest bardzo kontrowersyjne. Myślę, że powinno się uświadamiać innych co grozi za bezprawne wykorzystywanie dzieł innych osób..

Dodaj komentarz