Jednoosobowa działalność, spółka jawna czy cywilna? Co wybrać?

Coraz częściej rozmyślamy nad podjęciem się założenia własnej działalności gospodarczej i wszystko brzmi dobrze – mamy pomysł, czasem mamy nawet odpowiedni kapitał – dopóki nie przychodzi czas zastanowienia się nad najodpowiedniejszą formą dla naszej działalności. Najprostszym rozwiązaniem, jakie zwykle przychodzi nam do głowy, jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej – ta zwykle nastręcza zdecydowanie najmniej trudności, jest również najmniej kłopotliwa i prosta do samodzielnego ogarniania wszystkich dokumentów. Nie zawsze jednak jest to  odpowiednia forma.

Wybierz to, co najlepsze

Nie można w takich chwilach sugerować się tym, co będzie dla nas najłatwiejsze – zdecydowanie lepiej jest kierować się dobrem przyszłej firmy. W prawie polskim można znaleźć wiele ciekawych form prowadzenia działalności, w tym różnego rodzaju spółki, które każdy dobry mecenas prawa doskonale zna i jest w stanie o nich wszystko odpowiedzieć. Szczególnie dobrze jest się zorientować w przepisach, które bardzo dynamicznie się zmieniają, jeśli chcesz w swojej firmie zatrudniać na przykład członka najbliższej rodziny, oczywiście zgodnie z wszelkimi przepisami.

Udaj się po profesjonalną pomoc

W przypadku zakładania firmy konieczne jest odwiedzenie odpowiedniej osoby, która będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania. Jeśli jest to nasza pierwsza firma, takie wyjście jest w zasadzie jedynym słusznym – nie wszystkie informacje znajdziemy w Internecie, nie wszystko też, co tam znajdziemy, będzie aktualne oraz prawdziwe. Radca prawny  to w takich wypadkach najlepsza osoba, do której należy się zwrócić.

2 komentarze

  • Ja tak zrobiłem i w sumie dobrze, bo się okazało, że moje pomysły na firmę zaprowadziłyby ją na samo dno.

  • Zawsze lepiej udać się najpierw do kogoś, kto się zna na prawie. W Internecie są dzisiaj w zasadzie same bzdury.

Dodaj komentarz